Czy to się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Jest to idealna alternatywa dla wciąż wzrastających cen prądu. Wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką wstrzymuje się z decyzją z uwagi na zbyt wysokie koszty, które trzeba ponieść. Warto jednak wiedzieć jaka jest cena instalacji i od czego zależy.

Co wchodzi w skład kosztu instalacji fotowoltaicznej?

Na koszt instalacji fotowoltaicznej składa się kilka kwestii. Przede wszystkim panele. Ich cena może się znacznie od siebie różnić. W koszty wliczona jest także cena falownika (inwertera), który odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ ma za zadanie przekształcić prąd stały w zmienny, który jest wykorzystywany przez urządzenia znajdujące się w domu. Nowoczesne falowniki mogą być trochę droższe, jednak gwarantują bardziej efektowną pracę.

Koszty są także związane z przewodami łączeniowymi, dzięki którym możliwe jest połączenie ze sobą poszczególnych paneli, a także połączenie ich z falownikiem. Przewody są także potrzebne, aby połączyć falownik z rozdzielnicą znajdującą się w domu.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę licząc koszty instalacji fotowoltaicznej, są zabezpieczenia , które dają pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia falownika i obwodów prądu.

Wyżej wymienione elementy to mniej więcej 80% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Pozostałe 20% to koszty związane z robocizną montażystów i pracą elektryków. Warto także wspomnieć, że koszt instalacji montowanej na gruncie jest większy niż w przypadku instalacji na dachu.

Wsparcie finansowe dla osób zainteresowanych fotowoltaiką

Jak wspomniano wcześniej, osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną często wahają się z powodu wysokiego wkładu początkowego z jakim muszą się liczyć. Dlatego warto wspomnieć o możliwych programach finansowych, z których warto skorzystać, aby uzyskać dotacje i wsparcie.

Najbardziej popularny jest program „Mój Prąd”, w ramach którego można uzyskać bezzwrotne dofinansowanie do instalacji. Równie popularny jest także program „Czyste Powietrze”, który także oferuje bardzo ciekawe wsparcie finansowe. Z pewnością pomoże obniżyć koszty własne.

Instalacje fotowoaltaiczne są coraz bardziej popularne. Warto więc zainteresować się tym tematem i stać się niezależnym od wciąż wzrastających cen prądu. W Polsce głównym źródłem prądu są elektrownie węglowe, z uwagi na to, że złoża węgla są coraz mniejsze, można się spodziewać naprawdę sporych wzrostów ceny. Fotowoltaika to świetne rozwiązanie w takiej sytuacji.