Zmiany zasad rozliczania fotowoltaiki – wiemy od kiedy

0 Comments

W piątek 28.10 Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Od momentu wejścia jej w życie prosumenci będą sprzedawać nadwyżki, a płacić będą energię pobraną.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 225 posłów, przeciw było 212, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Jest czas do 1 kwietnia 2022 r.

Zgodnie z nową regulacją, obowiązywać będzie system „net billing”, który będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Do tego czasu wszyscy, którzy uruchomią instalację fotowoltaiczną będą rozliczani na dotychczasowych zasadach jeszcze przez 15 lat.

Nowy system rozliczeń

Zgodnie z systemem net billing prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, a gdy będą jej później potrzebować, będą musieli za nią zapłacić, jak inni odbiorcy prądu. Dojdą do tego również opłaty dystrybucyjne, z 15 proc. rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej.
Rozliczanie w tym systemie ma się odbywać w okresie 12 miesięcy. Właściciel instalacji będzie miał tzw. depozyt, czyli ewidencję środków prowadzoną w cyklu miesięcznym, z którego będzie mógł zapłacić za pobraną z sieci energię. Od energii wprowadzonej do sieci prosument nie będzie płacić podatku VAT ani podatku dochodowego PIT. Gdy jednak będzie pobierać energię z sieci, zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną a także akcyzę i VAT.

Obecnie prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kWp rozliczają się na zasadach 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą odebrać bezpłatnie 0,8. Dla instalacji powyżej 10 kWp stosunek ten wynosi 1 do 0,7. Jest to system net meteringu wykorzystujący mechanizm opustów. Dodatkowo prosumenci nie płacą części opłat dystrybucyjnych za użytkowanie sieci.

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.